Biyoloji - Programı Bilgileri   
Dili Türkçe
Süresi (Yıl) 4
Azami Süresi (Yıl) 7
Kontenjanı
Staj Durumu Yok
Program İçeriği
Bölüm Başkanı
Prof.Dr. Hatice TORCU KOÇ
Sekreter
Bölüm Sekreteri Erhan AKKAYA
Tarihçe
Bölümümüz, 1993-1994 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

Bölümde 8 Profesör, 2 Doçent ve 3 Dr. Öğretim Üyesi olmak üzere, kendi alanlarında deneyim sahibi olan 13 öğretim üyesi görev yapmaktadır.

Bölümde, Botanik, Genel Biyoloji, Hidrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Zooloji Anabilim Dalları mevcuttur. Bölümün amacı, biyolojinin önemini kavramış, çağdaş, bilimsel düşünceye sahip ve biyolojik problemlere çözümler üretebilen öğrenciler yetiştirmektir. Öğretim elemanı kadromuz, bu amaca hizmet edebilecek yeterli bilgi birikimi ve deneyime sahip bir kadrodur. Çağış yerleşkesi'ndeki binamızda, öğrenci laboratuvarlarının yanı sıra Herbaryum, Ekoloji, Fizyoloji, Hidrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Zooloji araştırma laboratuvarları bulunmaktadır.

Kuruluşundan günümüze kadar bölüm başkanlığı görevi sırasıyla, Prof. Dr. Nasuh ÖDER (1993-1995), Yrd. Doç. Dr. Fazıl ÖZEN (1995-1997), Prof Dr. Bayram YILDIZ (1997-1998), Doç. Dr. Fazıl ÖZEN (1998-1999), Prof. Dr. Gülendam TÜMEN (1999-2002), Prof Dr. Bayram YILDIZ (2002-2004), Prof.Dr. Fazıl ÖZEN (2004-2006), Prof. Dr. Gülendam TÜMEN (2006-2020), Prof. Dr. Hatice TORCU KOÇ (2020-...) tarafından yürütülmüştür.
Kazanılan Derece
Lisans
Kabul Koşulları
Bölüme kayıt yaptırmak isteyen öğrenci, üniversitenin akademik ve yasal mevzuatı çerçevesinde ÖSYM tarafından belirlenen süreçleri tamamlamak, sınavları başarmış olmak zorundadır. Yurtiçi veya dışında eşdeğer programda öğrenimine başlamış bir öğrenci yatay geçiş için başvuru yapabilir. Öğrencilerin kabulü dönem başlamadan, her bir öğrencinin şartları ve başvuru yaptığı derece dikkate alınarak incelenir ve özel olarak değerlendirilir. Üniversiteye giriş hakkında daha etraflı bilgi Üniversite Tanıtım Kataloğu’nda mevcuttur. Üniversite tarafından onaylanmış ve bir anlaşma ile sınırları belirlenmiş öğrenci değişim programları kapsamında yurtdışından gelen öğrenciler bölümde İngilizce olarak verilen dersleri alabilirler. Öğrenci Türkçe dil bilgisi yeterliliğine sahipse Ders Planı’nda belirtilen herhangi bir Türkçe derse kayıt yaptırabilir.
Üst Kademeye Geçiş
Programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenci Biyoloji alanında veya bu alandan öğrenci kabul eden diğer bilim dallarında yüksek lisans ve doktora programlarına başvuruda bulunabilir.
Mezuniyet Koşulları
Öğrencinin genel not ortalaması 2.00/4.00 olmalı ve hiç bir dersten başarısız olmamalıdır.
Mezun İstihdam Olanakları
Mezunlarımız gıda, analiz, kalite kontrol, toksikoloji laboratuvarlarında, hastanelerin araştırma laboratuvarlarında, bilimsel cihaz ve kimyasal şirketlerin satış ve servis bölümlerinde çalışma olanağı bulabilirler. Aynı zamanda üniversitelerde akademik kariyer yapabilir, gerekli pedagojik formasyona sahip olanlar ise öğretmen olma imkanına sahip olabilirler.
Ölçme ve Değerlendirme
Sınav değerlendirme kuralları, ilgili dersin ders tanıtım ve uygulama formunda açıklanmıştır. Lütfen geniş bilgi için Kurs Kataloğu bölümündeki ilgili derse bakınız.https://obs.balikesir.edu.tr/oibs/bologna/progAbout.aspx?lang=tr&curSunit=4956