Fizik - Programı Bilgileri   
Dili Türkçe
Süresi (Yıl) 4
Azami Süresi (Yıl) 7
Kontenjanı
Staj Durumu Yok
Program İçeriği
Fizik Lisans Programı
Bölüm Başkanı
Prof.Dr. HASAN TUNER
Sekreter
Bölüm Sekreteri CİHAN POLAT
Tarihçe
Fizik Bölümü1993-1994 akademik yılında kuruldu. Daha sonra, Katıhal Fiziği, Atom ve Molekül Fiziği, Nükleer Fizik ve Yüksek Enerji Fiziği altdalları ile ilgili deneysel ve teorik araştırma alanlarında yüksek lisans ve doktora derece programları oluşturulmuştur.
Kazanılan Derece
Lisans
Kabul Koşulları
Bölüme kayıt yaptırmak isteyen öğrenci, üniversitenin akademik ve yasal mevzuatı çerçevesinde ÖSYM tarafından belirlenen süreleri tamamlamak / sınavları başarmış olmak zorundadır. Yurtiçi veya dışında eşdeğer programda öğrenimine başlamış bir öğrenci yatay geçiş için başvuru yapabilir. ö;ğrencilerin kabulü dönem başlamadan, her bir ö;ğrencinin şartları ve başvuru yaptığı derece dikkate alınarak incelenir ve özel olarak değerlendirilir. üniversiteye giriş hakkında daha etraflı bilgi Kurum Tanıtım Kataloğu`nda mevcuttur. üniversite tarafından onaylanmış ve bir anlaşma ile sınırları belirlenmiş öğrenci değişim programları kapsamında yurtdışından gelen öğrenciler bölümde İngilizce olarak verilen dersleri alabilirler. öğrenci Türkçe dil bilgisi yeterliliğine sahipse Ders Planı`nda belirtilen herhangi bir Türkçe derse kayıt yaptırabilir.
Üst Kademeye Geçiş
Programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenci Fizik alanında veya fizikçi kabul eden diğer bilim dallarında lisansüstü derece programlarına başvuruda bulunabilir.
Mezuniyet Koşulları
Programda en az 240 AKTS karşılığı kredi elde etmek ve derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak gerekir.
Mezun İstihdam Olanakları
Fizikçi olarak mezun olan öğrenciler, özel okul ve dershanelerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak çalışabilecekleri gibi üniversitelerde akademik kariyerlerine devam edebilmektedirler. Programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenci Fizik Bilimi alanında veya bu alandan öğrenci kabul eden diğer bilim dallarında yüksek lisans ve doktora derecelerine başvuruda bulunabilir.
Ölçme ve Değerlendirme
Sınav değerlendirme kuralları, ilgili dersin ders tanıtım ve uygulama formunda açıklanmıştır. Lütfen geniş bilgi için Ders Planı bölümündeki ilgili derse bakınız.https://obs.balikesir.edu.tr/oibs/bologna/progAbout.aspx?lang=tr&curSunit=4960